Крупецька громада
Хмельницька область, Шепетівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

  БЕШИХА  СВИНЕЙ   -  ПІДСТУПНА  ХВОРОБА.

Дата: 21.10.2024 10:19
Кількість переглядів: 24

Бешиха свиней – інфекційна хвороба, якою хворіють свині віком від 3-х місяців і старші, харак-теризується септицемією і запальною еритемою шкіри, при хронічному перебігу – ендокардитом, поліартритами та некротичними ураженнями шкіри. На дану хворобу хворіють люди, особливо працівники боєнь, свиноферм, спеціалісти ветеринарної медицини, мясники. Це досить поширена хвороба і трапляється майже усюди, де розводять свиней, наносячи значних економічних збитків внаслідок високої летальності та вимушеного забою хворих тварин. Бактерії бешихи дуже пошире-ні серед багатьох видів птахів, комах, гризунів, членистоногих. Трапляються в харчових  продук-тах, гниючих трупах, річковому мулі, стоячих водоймах, в грунті багатому на органічні речовини, де й при сприятливих умовах можуть розмножуватися. Фото без опису

  Збудник досить стійкий у зовнішньому середовищі, у воді зберігає життєздатність до 100 днів, у грунті до 130 днів, у трупах до 9 місяців. Під час варіння мяса кусками до 10 см бактерії гинуть через 2,5 години. Разом з тим збудник не стійкий до дії дезінфікуючих речовин 2% розчин їдкого натру, формаліну, 10-20% розчин гашеного вапна та інші вбивають його миттєво.

    За звичайних умов хворіють свині з 3-х місячного віку, можуть і молодші при відсутності вакци-нопрофілактики у свиноматок, інколи ягнята до 4-8 місячного віку, як виняток кури, індики, качки, гуси, одинокі випадки трапляються в коней, ВРХ, собак та інших тварин. Основним джерелом збу-дника є хворі свині, які в період гострого перебігу хвороби виділяють з сечею, калом  і іншими екс-крементами вірулентні бактерії. Зараження в основному відбувається через травний канал, рідше через шкіру.

  Для даної хвороби характерні сезонність, частіше в кінці літа на початку осені, коли стоїть жарка погода, свині розміщені в тісних, душних, погано провітрюваних приміщеннях, в разі сильного пе-регрівання або переохолодження при транспортуванні, а також стаціонарність.

  При  проникненні збудника в організм проходить руйнація захисних барєрів, проникає в кров, лімфу і паренхіматозні органи, розвивається септичний процес, глибокі дистрофічні зміни в орга-нах і тканинах, що зумовлює значні застійні явища в шкірі і органах (почервоніння і синюшність). Швидко розвивається серцева недостатність, набряк легень і настає загибель тварини.

  Період від проникнення збудника в організм до прояву клінічних ознак досить короткий і стано-вить 2-4 доби. Розрізняють блискавичний , гострий, підгострий та хронічний перебіг хвороби, а також білу, септицемічну, шкірну (кропивянка) та латентну форми. Ще де-кілька років тому блис-кавична форма бешихи зустрічалася досить рідко як в колективних господарствах, так і в дворогос-подарствах громадян, встановився стереотип  даної хвороби  різке підвищення температури тіла тварини і темно- червоні еритематозні плями на шкірі, після введення антибіотиків через декілька годин тварина одужувала. Але враховуючи безсистемне і безконтрольне примінення антибакте-ріальних препаратів, особливо в дворах власників, а часто-густо і не спеціалістами, а самими влас-никами, придбання молодняка поросят не в колективних господарствах, де регулярно проводилася всьому поголів»ю вакцинопрофілактика і поросята отримували імунітет з молозивом, а на ринку, або від власної свиноматки, які роками не щеплюються від бешихи, призвело до більшої агресив-ності збудника і проявів блискавичної форми. При даній формі хвороби розвиток клінічного симп-томокомплексу запізнюється, тварина може загинути впродовж кількох годин, а в основному через 1-2 доби (порося вранці було жваве, їло, а ввечері можливий агональний стан і падіж), температура тіла досить висока -42-42,5 градусів Цельсія, порушення координації рухів, дихання важке, розви-вається різкий набряк легень, синюшність вух, підгрудка, черева, кінцівок і тварина гине. Інші, вище перераховані форми бешихи протікають більш продуктивно і при своєчасному втручанню ветеринарного спеціаліста піддаються лікуванню і видужуванню тварин. Найкращий ефект при приміненні гіперімунної сироватки проти бешихи свиней, яка на даний час досить дорога і не витребувана спеціалістами, і антибіотиками. Дані препарати вводять внутрішньомязево, разом або окремо, з розрахунку 1,5-2 мл сироватки на 1 кг маси тіла, антибіотики не пролонгованої дії 5 -10 тис. ОД на 1 кг маси згідно настанови по приміненню, а пролонгованої дії (біцілінова, цикло-споринова, тіланова групи -15-20 тис. ОД на 1 кг маси з інтервалом в добу) з одночасним засто-суванням симптоматичних препаратів (сердечні, послаблюючі, болевтомлюючі, протиалергічні і інші).

 

  Прояви блискавичної форми бешихи реєструвалися в минулих роках в де-кількох населених пун-ктах району, в даний час дане захворювання проявляється в с. Новоселиця, м. Полонне, а тому не потрібно проявляти панічних настроїв і розповсюджувати не достовірні дані щодо спалаху АЧС, КЧС в цих населених пунктах і приховування даних хвороб спеціалістами державної ветеринарної медицини. Біологічні матеріали від вимушено забитих свиней і трупів відправлялися в Шепетів-ську МДЛВМ і Хмельницьку РДЛВМ, чума виключена, а підтверджена бешиха. При загибелі тварин не вивозьте їх в придорожні канави, ліс чи посадку, або інші місця, а звертайтеся в міську раду ОТГ і дільничну лікарню ветмедицини для відправки на Шепетівським «Ветсанзавод».

   З метою профілактики та недопущення в дальнішому проявів даної хвороби давно і успішно при-міняються живі та інактивовані вакцини – бешивак, бешиформ, ВР-2 і інші. Депоновані вакцини (бешивак) використовують з профілактичною метою в благополучних господарствах, а також у разі раптового виникнення захворювання  згідно настанови по приміненню (поросят з 2,5 міс. і доросле поголів»я двічі з інтервалом 12-14 діб, імунітет виробляється через 7-10 днів і утримується не менше 6 місяців). Бешифор використовується для запобіжних та вимушених щеплень також двічі (молодняк з 2 місяців), але через 4-5 міс. потрібна ревакцинація. ВР-2 також приміняється в неблагополучних господарствах (поросята з 2-х місяців), ревакцинація через 20-25 діб і слідуюча через 4-5 місяців, свиноматок незалежно від термінів супоросності прищеплюють одноразово.

   Для знищення збудника в навколишньому середовищі (клітки, предмети догляду, стіни і інше) піддають обовязковій дезінфекції, а тому громадянам, в яких в дворогосподарствах були подібні випадки проявів захворювання, прохання звернутися в Полонську дільничну лікарню ветеринарної медицини для отримання сучасних, ефективних дезінфікуючих засобів (безкоштовно) для прове-дення дезінфекційних заходів в своїх дворогосподарствах.

    З метою профілактики даного захворювання головам та старостам громад району необхідно скласти списки власників свиней, які бажають провести щеплення, для закупівлі необхідної кіль-кості вакцини і проведення подвірного обходу для вакцинації тварин за помірну плату (вартість дози вакцини, шприца і введення). Легше попередити дану хворобу, чим нести значні втрати від лікування, загибелі тварин. Памятайте, що жодна хвороба не  приносить доходів в дворогоспо-дарство і не поліпшує добробут жителів.

 

        Шепетівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора