Що таке шахрайство і як захиститись від шахраїв
Що таке шахрайство і як захиститись від шахраїв
Відповідно до статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Однак, останнім часом зросла кількість випадків заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство).
Шахрайство є доволі розповсюдженим способом незаконного заволодіння чужим майном. Винахідливість злочинців не знає меж і нові способи позбавити людину її грошей чи майна виникають постійно. Шахраї діють на вулиці, в інтернеті, по телефону і навіть приходять додому.
Законодавством України за шахрайство передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність.
Так, стаття 190 Кримінального кодексу України визначає шахрайство як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Слід зауважити, що предметом шахрайства (тобто тим, чим злочинець протиправно заволодіває) є не тільки майно (гроші, цінності тощо), а й право на майно.
Кримінальний кодекс України визначає два загальних шляхи здійснення шахрайства: обман та зловживання довірою.
Під обманом розуміється повідомлення неправдивих відомостей або навіть замовчування відомостей, які мають бути повідомлені. Обман може здійснюватися в будь-якій формі: усній, письмовій, в електронному повідомленні, через підробку документів чи листів тощо.
Під зловживанням довірою розуміється такий вид обману, який здійснюється з використанням зловмисником довірливих відносин з потерпілим, що можуть бути результатом дружніх чи навіть родинних відносин, інших обставин, які тягнуть за собою існування чи виникнення довіри потерпілого до злочинця.
За шахрайство законодавством передбачено різні види покарання: від штрафу в розмірі понад 2 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34000 гривень) і аж до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Окремими статтями Кримінального кодексу України передбачено покарання за специфічні види шахрайства. Наприклад, шахрайство з фінансовими ресурсами (ст.222 КК України), заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами шляхом шахрайства (ст.308 КК України), заволодіння документами, штампами, печатками шляхом шахрайства (ст.357 КК України) тощо.
Однак, вберегтися від шахраїв можливо, слід лише дотримуватися кількох простих правил: ніколи й нікому не повідомляти ПІН-код своєї банківської карти, а також логін та пароль; не розголошувати свої дані, навіть якщо про це просить працівник банку (якщо ж дійсно фінансовій установі необхідна якась інформація, повідомте її під час відвідин офісу банківської установи); не просити незнайомих людей допомогти вам здійснити покупки чи інші фінансові операції в Інтернеті; не використовувати для тих же самих цілей чужі комп’ютери чи послуги інтернет-клубів; користуватися лише офіційними сайтами банків, онлайн магазинів чи інших платних сервісів; обов’язково використовувати антивіруси та постійно їх оновлювати; не заходити в Інтернет з комп’ютерів, не захищених противірусними програмами; використовувати СМС-інформування (якщо з вашого рахунку раптово почнуть зникати гроші, ви одразу ж про це дізнаєтесь та зможете своєчасно його заблокувати); встановлювати добовий ліміт на зняття коштів та кількість операцій в Інтернеті.
Упродовж 5 місяців 2021 року до відділення поліції від громадян та юридичних осіб надійшло 31 заява та повідомлення про вчинення шахрайських дій.
До суду спрямовано 2 обвинувальні акти щодо осіб, які заволоділи майном потерпілих шляхом обману та зловживання довірою.
Так, Шепетівською окружною прокуратурою з місцем дислокації у м.Славута на розгляд до Славутського міськрайонного суду у квітні цього року спрямовано обвинувальний акт відносно жителя Миколаївської області, який приїхавши до м.Славута, ошукав двох жінок за допомогою розповсюдженої схеми «Ваш родич у біді».
Зокрема, 40 – річний чоловік, будучи раніше судимим за вчинення майнових злочинів, телефонував на стаціонарний номер телефону до потерпілих та вводив останніх в оману про те, що їх близькі родичі знаходиться в Хмельницькій лікарні і їм потрібна термінова операція, яку необхідно провести в м. Києві.
Схиливши потерпілих надати грошові кошти та золоті вироби, шахрайським шляхом заволодів їхнім майном на суму понад 60 тис.грн.
Вироком Славутського міськрайонного суду правопорушника визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.190 КК України та призначено покарання у виді двох років обмеження волі.
Однак, краще запобігти злочинам! Пам’ятайте – аби не потрапити на гачок шахраїв, завжди залишайтеся пильними.
Якщо ж ви все ж таки стали жертвою шахраїв, негайно повідомте про це банк, заблокуйте картку та зверніться до правоохоронних органів.