Крупецька громада
Хмельницька область, Шепетівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Трудові права та гарантії в умовах воєнного стану відповідно до Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.

Дата: 04.04.2022 16:41
Кількість переглядів: 354

Фото без опису

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року в Україні запроваджено воєнний стан, на період дії якого можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема, передбачені  статтями 43-44 Конституції України.

У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.

Положенням Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон)  права працівників значно звужуються порівняно з мирним часом

 

Укладення трудового договору та випробувальний строк для працівника

КзпП (ст.26) передбачає цілу низку виключень категорій осіб, для яких забороняється встановлення випробувального строку, включаючи тимчасово переміщених осіб.

Відповідно до Закону в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Випробування закінчується або продовженням трудових відносин, або звільненням у зв'язку з непроходженням випробування.

З метою усунення кадрового дефіциту, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

 

Переведення працівника без його згоди (зміна істотних умов праці)

Для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за винятком переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я. При цьому працівнику гарантується оплата праці в розмірі не нижчому за середній заробіток за попереднім місцем роботи.

На період дії воєнного стану норми ст. 32 КЗпП про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.

 

Розірвання трудового договору з ініціативи працівника

До ведення бойових дій 

ст.38 КзпП

Під час ведення бойових дій

ст.4 ЗУ “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”

Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні (14 днів).

У зв’язку з веденням бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для життя і здоров’я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві без двотижневого попередження(за винятком примусового залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури).

 

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця

Допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Звільнення працівника за ініціативою роботодавця передбачає коротший строк повідомлення про таке звільнення.

 

Підвищені норми робочого часу під час воєнного стану

1. Нормальна тривалість робочого часу може бути до 60 год. на тиждень. Скорочена тривалість робочого часу до 50 год. 

2. Час початку і закінчення роботи визначається роботодавцем. 

3. На період дії воєнного стану не застосовуються норми КЗпП України щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів. 

 

Робота в нічний час

Залучення до роботи деяких категорій працівників

На час воєнного стану:

не залучаються без крайньої необхідності до роботи в нічний час:

вагітні жінки і жінки, що мають дітей віком до одного року;

особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.

 

На час воєнного стану частини перша та друга статті 54 КЗпП не застосовуються.

дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які вигодовують дитину віком до одного року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Працівники, які мають дітей (крім вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до одного року; осіб з інвалідністю), на час дії воєнного стану можуть залучатись до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятися у відрядження за їх згодою.

 

 Оплата праці  в умовах воєнного стану

Виплата заробітної плати може бути призупинена, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність. При цьому роботодавець звільняється від відповідальності щодо порушення строків оплати праці, якщо саме він доведе, що таке порушення сталося внаслідок ведення бойових дій чи інших обставин.

 

Відпустки під час воєнного стану

Право працівника на 24 календарні дні оплачуваної відпустки протягом дії воєнного часу залишилось без змін. 

За виключенням відпустки у зв'язку з вагітністю та відпустки для догляду за дитиною, роботодавець має право відмовити працівнику, який залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, у наданні будь-якого виду відпустки

На прохання працівника роботодавець може надавати відпустку без збереження заробітної плати без врахування норм частини першої статті 26 Закону України «Про відпустки».

 

Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а відшкодування працівнику усіх виплат на час призупинення трудового договору покладається на країну агресора.  

 

Обмеження трудових  прав  працівників застосовується лише протягом дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. З дня припинення або скасування воєнного стану  застосовуватимуться норми законодавства про працю в Україні.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора