Крупецька громада
Хмельницька область, Шепетівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Опіка і піклування (постійний догляд) як підстава для відстрочки від призову на військову службу.

Дата: 07.08.2024 08:41
Кількість переглядів: 48

Часто виникає питання, яка різниця між опікунством над особою і здійсненням постійного догляду, та яким чином особа маючи статус опікуна чи особи яка здійснює догляд має право на надання відстрочки.

Різниця полягає в тому, що опікун призначається, якщо особа визнається повністю недієздатною. Піклувальник призначається, коли дієздатність людини обмежена.

Відповідно до ст. 23 закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” право на відстрочку від призову на військову службу мають військовозобов'язані, які здійснюють опікунство над недієздатними особами з інвалідністю.Фото без опису

Опікунство оформляється над повнолітньою особою у випадку визнання її судом недієздатною, а це виключно через наявність хронічного/стійкого психічного захворювання.

Опікуна призначає також суд в рамках окремого провадження за наявності висновку судово-психіатричної експертизи.

Відповідно до частини першої статті 60 Цивільного кодексу України суд, визнаючи особу недієздатною, встановлює над нею опіку та призначає їй опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Коли особа, яка має намір здійснювати опікунствоотримала рішення суду про визнання особи недієздатною та рішення суду про призначення її опікуната інші документи, а саме:

  • паспорт громадянина України недієздатної особи;

  • довідка МСЕК про інвалідність І, ІІ або ІІІ групи;

  • пенсійне посвідчення;

  • документи, які підтверджують родинний звʼязок. та інших необхідних документів звертається до ТЦК та СП (територіального центру комплектування та соціальної підтримки)з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу разом із доданими документами.

 

        Оформлення піклування (постійного догляду)

 

Якщо людина похилого віку дієздатна та не страждає психічними розладами, за її проханням може бути встановлений — постійний догляд або патронаж. Піклування оформляється значно простіше ніж опікунство, оскільки не потребує визнання особи недієздатною у судовому порядку

Для оформлення догляду за людиною похилого віку необхідно, щоб особа, яка здійснюватиме догляд, та особа, за якою здійснюватиметься догляд, проживали разом. Особа, яка бажає офіційно оформити догляд за іншою людиною, має звернутися до органу соціального захисту населення чи Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання / перебування особи, яка потребує догляду. Разом з заявою про бажання здійснювати догляд за особою, подається:

  • заява про надання згоди на здійснення догляду;

  • паспорти обох сторін;

  • реєстраційні номери облікових карток платників податків;

  • довідки про реєстрацію місця проживання піклувальника та особи яка потребує піклування;

  • декларація про майновий стан піклувальника;

  • довідкапро склад сім’ї;

  • документ, який підтверджує необхідність постійного догляду за особою через її стан здоров’я (довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або висновок лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК)).

Причиною відмови у наданні довідки про встановленні піклування на особою похилого віку може бути: недостовірність поданих документів; відсутність реальної потреби у догляді особи, за якою планується встановити догляд (за висновками соціальних служб); неналежний стан житлових умов особи, яка планує взяти на проживання особу, за якою здійснюватиметься догляд та встановлення в ході перевірки соціальною службию не підтверджено факту спільного проживання.

Заява про надання відстрочки повинна бути поданаособисто військовозобовʼязаним відповідно до абзацу п'ятого пункту 57 зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №675 від 07.06.2024 року.

За результатами розгляду заяви військовозобов'язаному повинно бути надане підтвердження відстрочки від призову на військову службу у вигляді довідки або запису у військово-обліковому документі.

У випадку, якщо ТЦК та СП відмовляє в наданні відстрочки можливо оскаржувати такі дії в адміністративному порядку або через суд звернувшись до найближчого бюро безоплатної правничої допомоги.

 

Завідувач сектору

“Славутське бюро правничої допомоги”                            Ірина Панасюк             


« повернутися

Код для вставки на сайт